Basında

Dr. Ayşegül Çoruhlu Alkali Diyet adlı kitabı ile okurlarının karşısına çıktı.

Alkali diyet alkali besinleri günlük alınan asitlenme yapan besinlerin yanına ilave etmek üzerine kurulu bir tür dengeleme diyetidir. Alkali, asidin tersidir ve alkaliler asitleri yok eder. Sindirim sonrasında her yiyecek ya asit ya alkali artıklar bırakır. Yiyeceğin kendisinin asit olması önemli değildir, önemli olan sindirim sonrası son ürünlerdir. Mesela limon asitli bir yiyecektir, ama sindirim sonrası vücudu alkali yapar.

Alkali diyette beslenme nasıl olur?


Her gün minimum iki litre su içmek asitleri atmanın en basit yoludur. Bunun sonrasında yeşil sebzeler gelir. Bunlardan özellikle çiğ sebzeler alkali olmakta çok yardımcıdır. Asitli yiyeceklerin 3 katı kadar günlük olarak sebzelerden yemek gerekir. Sebze suyu içmek de iyibir çözüm yoludur.

Çok önemli noktalardan biri yağ seçimidir. Balık yağı, keten tohumu yağı ve zeytinyağı iyi yağlar sınıfındadır, öncelikli tüketilmelidirler.

Baklagiller, baharatlar, balık türleri, tohumlar da su, sebzeler ve iyi yağlar dışında beslenmede olmalıdır.

Alkali diyet, günümüzde yapılan beslenme yanlışlarını hafifletebilmenin tek yoludur. Bu kadar çok hazır şekerli, unlu, katkılı besin ve işlenmiş hayvansal gıdaları tüketirken hastalıkların bu kadar artmasına şaşmamalıyız. Alkali diyet vücudun asit-alkali dengesini sağlamaya yöneliktir.

dogal-guzellik.net

Yararlı bulduysanız lütfen paylaşın.

PinIt

Related Posts

Bir cevap yazın

Bize Ulaşın

Tüm hizmetlerimiz için bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Alkali Yaşam Kulübü Üyeliği

Alkali yaşamı sağlığının ön koşulu olarak benimseyen, bu konudaki güncel bilimsel gelişmelerden, düzenlenecek aktivitelerden haberdar olmak isteyenlerin buluştuğu kulüptür.

Twitter @drAlkaliDiyet

Faydalı bigiler için bizi Twitter da takip etmeyi unutmayınız. @drAlkaliDiyet