Asit-Alkali Dengesi

Vücutta asit birikmesi nelere yol açar?

Vücudun günlük atabileceği asit miktarı sınırlıdır. Böbrek idrarla, akciğerler nefes vererek, deri terle asit atar. Kandaki alkali tampon sistemlerinin de kapasitesi sınırlıdır. Yaşlandıkça da bu kapasite azalır. O yüzden yaşlandıkça daha çok hastalanırız.

Vücudun atabileceğinden  daha fazla asitlenme olduğunda asit atım organları full kapasite çalışır. Örneğin asitlenince koyu renkli ve ağır kokulu idrar yaparız.Böbreklerin  idrara atabileceğinden arta kalan asitler vücutta bir yerlerde depolanmak zorundadır. Bu depolanma da hastalıklara sebebiyet verir.

  • Mesela asitli beslenmeye bağlı ürik asit artışı eklemlerde birikir ve GUT hastalığı oluşur.
  • Kolesterol plakları denen durum, kandaki asitleri kandan uzaklaştırmak için tamponlamaya çalışan vücudun biçare çabasıdır.
  • İnsulin duyarsızlığı dediğimiz ifade, alkali dengesi bozulmuş ve asitlenmiş hücre zarının insüline cevap vermemesi durumudur.
  • Osteoporoz, vücudun en temel alkali yapan minerali olan kalsiyumun kemiklerden, fazla asitlenmeyi gidermek için  çalınması demektir.
  • Kanser hücresi, hücre içi çöplerin yeterince temizlenemeyip hücre DNAsına zarar vermesi sonunda oluşur. Kanser hücresi sadece asitli ortamda yaşar. Asitli ortam oksijensizdir. Oksijensizlik, asitli ortam ve basit glikoz kanser hücresinin yegane ihtiyaçlarıdır. Oysa sağlıklı hücre alkalidir ve bolca oksijeni vardır.
  • Diş çürümesi, troidin az çalışması, selülit,  kilo, kalın bel, polikistik over, eklem sorunları, kronik yorgunluk ve daha pek çok rahatsızlık hücredeki asit alkali dengesinin bozulmasıyla ilişkilidir.

Yararlı bulduysanız lütfen paylaşın.

PinIt

Related Posts

Bir cevap yazın

Bize Ulaşın

Tüm hizmetlerimiz için bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Alkali Yaşam Kulübü Üyeliği

Alkali yaşamı sağlığının ön koşulu olarak benimseyen, bu konudaki güncel bilimsel gelişmelerden, düzenlenecek aktivitelerden haberdar olmak isteyenlerin buluştuğu kulüptür.

Twitter @drAlkaliDiyet

Faydalı bigiler için bizi Twitter da takip etmeyi unutmayınız. @drAlkaliDiyet