Asit-Alkali Dengesi

Vücutta asit birikmesi kilo almaya yol açar mı?

Kilonun tek sebebi fazla yemek mi?

Şöyle bir soru sorayım, neden ‘diyet’ içecekler şekersiz ve kalorisiz olduğu  halde kilo yapar? Demek ki kilonun kaloriden bağımsız sebepleri de olmalı. Zaten kalori hesaplarına dalıp kilo meselesinin özünden uzaklaştık.

Elbetteki fazla miktarda yenince bunlar kalori olarak depolanmalı. En çok kaloriyi yağın içine hapsedebildiğimiz için de yağ olarak depolanmalı.  Karbonhidrat olarak depolasaydık kilolar vücutta iki katı yer kaplardı.

Ama yağ olarak depolarının içi sadece yağ değil.  Yağın depolanırken geçirdiği biyokimyasal işlemde içine asitler de konuluyor. (meraklısı için; H+ olarak).Yani yağ depoları aynı zamanda vücudun istemediği asitlerin de depoları.

Asitli bir bünye depolanmış yağlarını yakmaz istemez. Çünkü onları enerjiye çevirirken daha fazla asit artıklar ortaya çıkar.Şöyle düşünelim, bir hayvanın iç yağını yemek sağlıklı değildir çünkü doymuş yağdır ve ondan enerji elde ederken bu tür yağ vücuda zarar verir. Basenlerimizdeki yağlarda doymuş yağlardan oluşur. Neden bunları enerjiye çevirmek vücudun işine gelsin ki?

Ama yeterince alkali beslenerek alkali tamponlama kapasitesini arttırırsak, o yağlardan gelecek asitlenmeyi vücut kolayca nötralize edilebilir, artık bu yağları enerji için kullanmak da işine gelir.

Yani yağlar alkali zeminde çözünür. Eliniz yağlıyken sabunsuz temizlenmez, sabun alkalidir.Vücuttaki yağlar da yeterince alkali olmazsak kalıcı olarak erimez.

  • Kilo verilirken asitlenmemeye dikkat etmeliyiz. Diyet yaparken eğer asitli beslenmişsek (bol hayvansal gıda içeren protein diyetlerinde olduğu gibi) hem sağlığımıza uzun dönemde zarar veririz hem verdiğimiz kiloyu kolay geri alırız. Çünkü asitli beslenme, artan asidi depolamak için kolay yağlanmaya zemin hazırlar.Asitlenerek kilo verdiğimizi en kolay bel çevresini ölçerek anlarız. Kilo verirken, bel bölgesi incelmiyorsa, ağız kokusu, idrar, ter, dışkı kokusu artıyorsa …asitleniyoruz demektir. Bu şekilde verilen kiloyu geri almak çok kolaydır.
  • Asitlenmenin insulin duyarsızlığına sebep olması kilo almayı kolaştırır. Aynı miktar besine rağmen insulin miktarı artar ve fazla bu insulin daha çok yağ depolanması emrini verir. Tartıda kilonuz değişmemiş görünse bile beliniz kalınlaşır. Yanlardaki o tutamaçlar ortaya çıkar.
  • Asitlenmenin troid fonksiyonlarını yavaşlatması kilo almayı kolaylaştırır. (Troitteki iyot minerali alkali ortamda daha iyi fonksiyon gösterir. Asitlenmiş bünyede immun sistem yavaşladığı için triode karşı otoantikorlar daha sık oluşur.)
  • Asitli beslenme sindirim ve bağırsak problemlerini de beraberinde getirir. Şişkinlik, kabızlık, spastik kolon şikayetleri çok yaygındır.

Vücut çok karışık bir biyokimyasal sistematiğe sahiptir. Ve hepsi birbiriyle sıkı ilişkidedir. Biri bozulca diğerleri de etkilenir.Ve  sadece asitlenme artışının sebep olduğu bunca kilo problemlerine, beslenmenize alkali besinleri ekleyerek çözüm bulabilirsiniz. Bonusu da şu ki kalori saymak zorunda değilsiniz.

Yararlı bulduysanız lütfen paylaşın.

PinIt

Related Posts

Bir cevap yazın

Bize Ulaşın

Tüm hizmetlerimiz için bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Alkali Yaşam Kulübü Üyeliği

Alkali yaşamı sağlığının ön koşulu olarak benimseyen, bu konudaki güncel bilimsel gelişmelerden, düzenlenecek aktivitelerden haberdar olmak isteyenlerin buluştuğu kulüptür.

Twitter @drAlkaliDiyet

Faydalı bigiler için bizi Twitter da takip etmeyi unutmayınız. @drAlkaliDiyet