Asit-Alkali Dengesi

pH Nedir?

pH, hidrojen iyonunun negatif logaritmasıdır. Hidrojen iyonu, H+ olarak gösterilir.

Basitçe pH, sıvıdaki (H+) hidrojen iyon miktarını gösterir. Sıvının asit veya alkali derecesini ölçme birimidir. 0-14 arası değerlerdedir. Her sıvının bir pH değeri vardır.

Asit sıvı nedir?

İçinde fazla hidrojen olan sıvıdır. Asit sıvının pH değeri  0-7 arasındadır. Değer ne kadar küçükse sıvıdaki hidrojen miktarı o kadar fazladır. Sıvının asitlik değeri o kadar yüksektir.


Alkali sıvı nedir?

Hidrojen iyonu azaldıkça sıvı alkali olur. Alkali sıvılarda pH değeri 7-14 arasındadır . Rakam büyüdükçe sıvı daha alkali olur.

 pH 7 değerine sahip bir sıvı ne asit ne alkalidir. Bu sıvıya nötr sıvı denir.

 Asit ve alkaliler aynı ortamda miktara bağlı olarak her zaman birbirlerini nötralize ederler.  Asit sıvı, hidrojen iyonlarını nötralize etmek isteyen, alkali sıvı ise, hidrojen iyonlarını kabul eden ve asitliliği azaltan sıvı anlamına gelir.

(H+) hidrojen iyon konstrasyonu  vücudun iyilik  durumunun genel bir göstergesidir. Vücutta ne kadar az hidrojen iyonu varsa genel sağlık durumumuz o kadar iyidir.

 

Yararlı bulduysanız lütfen paylaşın.

PinIt

Related Posts

Bir cevap yazın

Bize Ulaşın

Tüm hizmetlerimiz için bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Alkali Yaşam Kulübü Üyeliği

Alkali yaşamı sağlığının ön koşulu olarak benimseyen, bu konudaki güncel bilimsel gelişmelerden, düzenlenecek aktivitelerden haberdar olmak isteyenlerin buluştuğu kulüptür.

Twitter @drAlkaliDiyet

Faydalı bigiler için bizi Twitter da takip etmeyi unutmayınız. @drAlkaliDiyet