Asit-Alkali Dengesi

Kilonun tek sebebi fazla yemek mi?

NEW YORK, NY - MAY 31: Two-liter bottles of regular and diet soda are seen for sale at a Manhattan store on May 31, 2012 in New York City. New York City Mayor Michael Bloomberg is proposing a ban on sodas and sugary drinks that are more than 16 ounces in an effort to combat obesity. Diet sodas would not be covered by the ban and many grocery stores would be exempt. (Photo by Mario Tama/Getty Images) ORG XMIT: 145569281

 

Şöyle bir soru sorayım, neden ‘diyet’ içecekler şekersiz ve kalorisiz olduğu  halde kilo yapar? Demek ki kilonun kaloriden bağımsız sebepleri de olmalı!  Zaten kalori hesaplarına dalıp kilo meselesinin özünden uzaklaştık.

Elbette ki fazla miktarda yersek bunlar kalori olarak depolanmalıdır. En çok kaloriyi de yağın içine hapsedebildiğimizden bu fazla yiyecekler yağ olarak depolanmalıdır.  Zaten yediklerimizin fazlasını yağ yerine karbonhidrat olarak depolasaydık mevcut fazla kilolar vücutta iki katı yer kaplardı.

Ama yağ olarak depolarının içi sadece yağ değildir.  Yağın depolanırken geçirdiği biyokimyasal işlemde içine asitler de konuluyor. (meraklısı için; H+ olarak).Yani yağ depoları aynı zamanda vücudun istemediği asitlerin de depolarıdır.

Yanlış gıdaları tüketerek asitlenmiş bir bünye ise diyette depolanmış yağlarını enerji için yakmaz istemez. Çünkü onları enerjiye çevirirken daha fazla asit artıklar ortaya çıkacaktır. Şöyle düşünelim, bir hayvanın iç yağını yemek sağlıklı değildir, çünkü bu doymuş yağdır ve ondan enerji elde ederken bu  yağ vücuda zarar verir. Basenlerimizdeki yağlar da doymuş yağlardan oluşur. Neden bunları enerjiye çevirmek vücudun işine gelsin ki? Bu doymuş yağ yakımından asitlenir. Kendi iç yağlarımızı yakmamakta direnir. Ama yeterince alkali beslenerek vücudun alkali tamponlama kapasitesini arttırırsak, o yağlardan gelecek asitlenmeyi vücut kolayca nötralize edilebilir, artık bu yağları enerji için kullanmak da işine gelir. Yani yağlar alkali zeminde çözünür.

Eliniz yağlıyken sabunsuz temizlenmez, sabun alkalidir. Vücuttaki yağlar da yeterince alkali olmazsak kalıcı olarak erimez

 

 

Tagged ,

Yararlı bulduysanız lütfen paylaşın.

PinIt

Related Posts

Bir cevap yazın

Bize Ulaşın

Tüm hizmetlerimiz için bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Alkali Yaşam Kulübü Üyeliği

Alkali yaşamı sağlığının ön koşulu olarak benimseyen, bu konudaki güncel bilimsel gelişmelerden, düzenlenecek aktivitelerden haberdar olmak isteyenlerin buluştuğu kulüptür.

Twitter @drAlkaliDiyet

Faydalı bigiler için bizi Twitter da takip etmeyi unutmayınız. @drAlkaliDiyet