Asit-Alkali Dengesi

Asitlenme Nasil Oluyor?

Vücudumuzdaki yüzmilyardan fazla hücre, tüm yaşamsal fonksiyonları için hergün yeni enerjiye ihtiyaç duyar. Bu enerji olmadan yaşam olmaz. Bu enerji yiyeceklerden gelir. Yiyecekler ve  oksijen kanla hücrelere taşınır. Hücrede bir tür ‘yanma’ işlemiyle enerji oluşur. Ama bu yanmanın sonunda ortaya  ‘kül artıklar’ çıkar. Bu küller asit artıklardır. Temizlenmezlerse hücre içi ‘asitlenir’.

Doğduğumuz günden beri vücudumuzun temizlik sistemleri bu asit artıkları yoketmekle meşguldür. Bunların miktarı, vücudun temizleyebileceğinden daha fazla olursa, bunlar emniyetli bir yerde depolanmak zorundadır. En iyi depolardan biri yağ deposudur. Asit yükü fazlaysa vücut, bu depolardaki yağı enerji için kullanmayı tercih etmez. Çünkü asitlerin tekrar ortaya çıkmasını istemez.

Hücrenin enerji elde etmek için yakacağı besinler, mevcut  asitlenmeyi ya artırırlar ya da azaltırlar. Asitlenmeyi azaltan besinler, alkali besinlerdir.

Alkali beslenmeyle asitlenme azalınca, yağ depoları enerji için kullanılabilir hale gelir.

Yararlı bulduysanız lütfen paylaşın.

PinIt

Related Posts

Bir cevap yazın

Bize Ulaşın

Tüm hizmetlerimiz için bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Alkali Yaşam Kulübü Üyeliği

Alkali yaşamı sağlığının ön koşulu olarak benimseyen, bu konudaki güncel bilimsel gelişmelerden, düzenlenecek aktivitelerden haberdar olmak isteyenlerin buluştuğu kulüptür.

Twitter @drAlkaliDiyet

Faydalı bigiler için bizi Twitter da takip etmeyi unutmayınız. @drAlkaliDiyet