Asit-Alkali Dengesi

Alkali diyet nedir?

Biyokimya uzmanı bir hekim olarak şunu kesinlikle belirtmeliyim ki, sağlık ve hastalık hücre düzeyinde başlar. Alkali Diyet, hücre biyokimyası seviyesinde sağlığı koruyan koruyan beslenme biçimidir.

Biz trilyonlarca hücrenin biraraya gelmesinden oluşan organizmalarız. Ve canlılığın kaynağı hücredeki enerji oluşumudur. Tüm hücreler  yediğimiz yiyecekleri aldığımız oksijenle  yakarak enerji oluştururlar. Bu enerji olmadan yaşam olmaz. Fakat bu “yanma” sonucu vücutta asidik artıklar oluşur. Bu asitler tıpkı motorun “egzos”u gibi dışarı atılmalıdır. Nefesle verdiğimiz karbondioksit bizim egzosumuzdur.

Aynı şekilde terleme, idrar ve dışkılama bu asidik artıkları atma yollarımızdır. Atılacaklarımız olmasaydı, bu fonksiyonlarımız da olmazdı.

Asitlenmenin giderilmesi alkali olmak ile mümkündür. Basit lise kimya bilgisinden hatırlayacağımız üzere, asitler alkali ile yokolur. Vücut alkali olmak ister, asitler de atmak istedikleridir. Temel işleyiş bu kadar basit bir prensibe dayanır.

İşte beslenmedeki doğru seçimlerle vücuttaki asidik artıkların miktarını azaltabiliriz. Çünkü her besin sindirildikten sonra ya hücrenin asit miktarını arttırır sağlığa zarar verir ya da alkali miktarını arttırır.

Alkali diyet, diyet sözcüğünün çağrıştırdığı gibi bir kısıtlama  değildir. Aksine,vücuda alınan alkali oluşturan besinlerin miktarının asit oluşturanlardan daha fazla  olmasını sağlayan bir “ekleme ve dengeleme” diyetidir.

Yararlı bulduysanız lütfen paylaşın.

PinIt

Related Posts

Bir cevap yazın

Bize Ulaşın

Tüm hizmetlerimiz için bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Alkali Yaşam Kulübü Üyeliği

Alkali yaşamı sağlığının ön koşulu olarak benimseyen, bu konudaki güncel bilimsel gelişmelerden, düzenlenecek aktivitelerden haberdar olmak isteyenlerin buluştuğu kulüptür.

Twitter @drAlkaliDiyet

Faydalı bigiler için bizi Twitter da takip etmeyi unutmayınız. @drAlkaliDiyet