Anti-Aging

Vitamin D’nin önemi

D vitamini olmadan kalsiyumun bağırsaktan emilimi çok az alır.

Ayrıca vitamin D,  kalsiyumun böbrekten atılımını da engeller..

Yiyeceklerden çok azı vitamin D içerir. Somon, ton balığı, uskumru ve bu tip balıkların karaciğer yağı iyi vitamin D kaynaklarıdır. Güneş ışığı iyi bir vitamin D kaynağıdır.

Vitamin D’ye giderek daha çok önem verilmektedir.Vitamin D testlerinin  istenmesi artık rutine girmiştir. Eksiklik varsa,  günlük veya 3 aylık dozda vitamin D kullanımı doktorlar tarafından önerilir. Vitamin D ile ilgili pek çok çalışma  kanserle,  diyabetle,  osteoporozla arasındaki anlamlı paralelliği araştırmak üzerinedir. Genel olarak hekimlerde vitamin D takviyesini kemik kaybını önlemek adına verirler. Elbetteki vitamin D kemik kaybını azaltır, çünkü besinlerle alınan kalsiyumun emilimini arttırır. Besinlerle alınan  kalsiyum asit temizlemede kullanıldığı için,  kemikten kalsiyum çekilmez. Vitamin D kullanımındaki asıl amaç, bu yolla asitlenmenin azaltılmasıdır.

Kemikleri korumak amacıyla yapılan bu tedaviler aslında asitlenmeyi gidermeye yöneliktir. Yaşlanma ile kemiklerimizin yoğunluğunun azalmasının büyük sebebi, içindeki minerallerin yıllarca kronik asitlenmeye tampon olarak kullanılmasındandır.

Vitamin D  alkali  bir vitamindir.

 

Yararlı bulduysanız lütfen paylaşın.

PinIt

Related Posts

Bir cevap yazın

Bize Ulaşın

Tüm hizmetlerimiz için bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Alkali Yaşam Kulübü Üyeliği

Alkali yaşamı sağlığının ön koşulu olarak benimseyen, bu konudaki güncel bilimsel gelişmelerden, düzenlenecek aktivitelerden haberdar olmak isteyenlerin buluştuğu kulüptür.

Twitter @drAlkaliDiyet

Faydalı bigiler için bizi Twitter da takip etmeyi unutmayınız. @drAlkaliDiyet