Anti-Aging

Testesteron seviyenizi arttırmak için neler yapabilirsiniz?

 

Vücutta, hem kadınlarda hem de erkeklerde aynı öncül maddelerden testesteron oluşur. Ve testesteron, her iki cinste de  pek cok işlevden sorumludur. Kas kütlesinin korunması, vücutta biriken yağin azaltılması, libido ve genel ruh halinin iyiliği, yeterli testeron seviyeleriyle sağlanır.

Genç erkeklerde testesteron seviyesinin östrojene (kadınlık hormonu) oranı yüksektir. Yani testesteron yüksek, östrojen düşüktür. Bu yüzden, genç erkekler yüksek enerji ve agresiflik seviyelerine sahiptirler. Yaş ilerledikçe testesteron seviyesi düşer ve dolayısıyle östrojen seviyesi oran olarak artar. Erkek davranışı daha pasif ve hoşgörülü hale gelir ki bu bence  iyi birşeydir. Çünkü bu orta yaşlı dönemlerde erkekler hem ergenlik çağindaki çocukları hem de menapoza giren eşleriyle uğraşmak zorundadırlar. Komiktir ki, 54 yaşındaki bir erkekteki östrogen (kadınlık hormonu ) miktarı, 54 yaşındaki ( tabi ki menopozda olan ) bir kadınınkinden daha fazladır.!

Yaş 35’ten sonra her yıl % 2 ila % 5 arası testesteron seviyesi düşmeye başlar. Enerji düşüklüğü, kas kitlesi azalması, göğüslerde yağlanma (jinekomasti), bel  bölgesinde yağlanma (aşk tutacakları) oluşur. Cinsel güç ve libido  azalması olur.

Bazı yaşam tarzı özellikleri bu düşmeye katkıda bulunur.

 Şişmanlık : Yağ dokusunda bulunan bir enzim testesteronu östrojene dönüştürür. Yaş ilerledikçe her erkekte olan bu dönüşüm şişmanlarda 10 kat fazladır. Yani şişman erkeklerin testesteronu zayıflara göre daha düşüktür.

 Alkol kullanımı: Alkol karaciğerde temizlenir. Fazla östrojen de karaciğerde temizlenir. Alkol alımı olduğunda östrojen temizliği yeterince yapılamaz.

 Testesterona egzersiz desteği

Egzersiz yaparak kas dokusunu koruyup testesteron seviyesini arttirabileceğimizi biliyoruz. Ancak bazı püf noktarına dikkat edilmesi gerekir.

Öncelikle günlük egzersiz, 20- dakika aerobik-kardiyo egzersizi, ardından 30 dakika ağırlık egzersizi şeklinde olmalıdır.10 dakikalık esneme egzersizi ile bitirilmelidir. Buradaki en önemli nokta  egzersiz süresidir. Egzersiz bu sürenin üzerine çıktığında vücut KORTİZOL (stress hormonu) üretir. Kortizol orataya çıkınca da yapilan egzersiz kas kitlesini arttırmaya  yardımcı olmaz. Çünkü kortizol, testesteron ve büyüme hormununu azaltır. Oysa bu iki hormon kas kitlesinin arttırılmasi için çok önemlidir. Egzersizin 30 ila 50 dakikaları arasi büyüme hormonu maximum seviyededir,. Bundan sonra vücut strese girer, mitekondrilerde enerji biter. (Mitekondiriler kas hücrelerindeki enerji üretim fabrikalarıdır.) Kortizol artar , gençleseceğinize hızla yaşlanırsınız.

Vücut kaslarının % 65’i üst vücutta bulunduğundan daha çok üst bölgeye yönelik ağırlık egzersizi yapılır. Ama bacak kaslarını da aynı oranda çalıştırmalısınız .Çünkü uzun bacak kaslarının çalışması testesteron ve büyüme hormununu arttırır. Siz bacak çalışırken artan bu hormonlar sayesinde üst kısmınız da aynı anda gelişmeye devam eder.

 Yiyeceklerle karaciğerin östrojen temizliğine  yardım etmek

Bazı yiyecekler karaciğerinizin östrojeni temizlemesine yardım eder.

Flavoniodler, sebzelerde, tam tahıllılarda, meyvelerde bulunur.

Polifenoller, yesil çayda bulunur.

Karetenoidler, sari-kırmızı sebzeler ve meyvelerde bulunur.

Linganlar, keten tohumunda bulunur.

Brokoli, brüksel lahanasi, karnıbahar, zerdeçal, tarçın,ceviz, badem, somon tüketilmesi önerilen yiyeceklerdir.

Yararlı yağlar, avakado, balık, keten tohumu yağı, zeytin yağı, hindistan cevizi yağıdır. Bu yagların çoğunda bulunan Omega 3  karaciğeri korumada çok etkilidir. Ayrıca egzersize bağlı eklem zedelenmelerine karşı da koruyucudur.

Karaciğere yardım için elbette ki  alkol alımı da sınırlandırılmalıdır.

 

 

Yararlı bulduysanız lütfen paylaşın.

PinIt

Related Posts

Bir cevap yazın

Bize Ulaşın

Tüm hizmetlerimiz için bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Alkali Yaşam Kulübü Üyeliği

Alkali yaşamı sağlığının ön koşulu olarak benimseyen, bu konudaki güncel bilimsel gelişmelerden, düzenlenecek aktivitelerden haberdar olmak isteyenlerin buluştuğu kulüptür.

Twitter @drAlkaliDiyet

Faydalı bigiler için bizi Twitter da takip etmeyi unutmayınız. @drAlkaliDiyet