Anti-Aging

Kolesterol ve asitlenme

 

Tüm vücut çok uzun bir  kan damarı ağıyla örülüdür. Kan her saniye bu hatta dolaşır. Kanın içeriğinde asit yükü  artmışsa, bu asitler en yakın yere, yani  damarın cidarındaki hücrelere  zarar verirler. Tıpkı tuz ruhunun mermeri zamanla aşındırması gibi, kandaki asitler geçtikleri yol boyunca damar çeperlerindeki hücreleri  haraplamaya çalışırlar.

Vücut bu aşamaya izin vermez. Bu asitlerin damarları zedelememesi için onları  kolesterolle paketler, zararsız hale getirmeye çalışır. Damar çeperinde asitlenmeden zarar gören yerleri yama şeklinde onarmaya çalışır.Yanına yardımcı olarak en önemli alkali mineral kalsiyumu alır. Kalsiyum ve asitler birleşip sertleşerek damar cidarında ‘plak’ dediğimiz oluşumlara sebep olur. Bu plaklar zamanla çoğalır, tüm damarı sertleşirler. Böylece damar sertliği ve  tansiyon problemleri ortaya çıkar.

Halk arasındaki ‘damarlarda kireçlenme’ ifadesi bu plakların içindeki kalsiyumdan dolayı söylenir.

(Kalsiyumun asit gidermek için çöktüğü heryer zamanla ‘kireçlenir’.)

Anlıyoruz ki kolesterol yükselmesi bizim asitli  beslenme yanlışımızdır.  Ona ihtiyacı azaltırsak gereğinden fazla üretilmez. Vücudun asit yükü artınca vücut  karaciğerden daha çok kolesterol üretir. Bu onun kendini koruma yöntemlidir.

Üzerinde yılardır konuşulan damar hastalıkları meselesinde  kolesterol sorununa çözüm olarak  kolesterolü azaltmaktan öte , damarlardaki asitlenmeye sebep olan asit yükünü azaltmak için alkali beslenmek daha akıllıca bir yaklaşımlıdır.

Kolesterol içeren besinler değil, asitlenme yapan besinler  damarlarınızı serleştirir.

Hiç ağzınıza yağ koymasanız, hiç hayvansal protein, kırmızı et, yumurta  almasanız, sadece ve sadece karbondidratla beslenseniz  bile yine damar sertliği hastalığınız olur. Şeker de damarları sertleştirir. Diabet hastaları bunu iyi bilir.

 

 

Yararlı bulduysanız lütfen paylaşın.

PinIt

Related Posts

Bir cevap yazın

Bize Ulaşın

Tüm hizmetlerimiz için bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Alkali Yaşam Kulübü Üyeliği

Alkali yaşamı sağlığının ön koşulu olarak benimseyen, bu konudaki güncel bilimsel gelişmelerden, düzenlenecek aktivitelerden haberdar olmak isteyenlerin buluştuğu kulüptür.

Twitter @drAlkaliDiyet

Faydalı bigiler için bizi Twitter da takip etmeyi unutmayınız. @drAlkaliDiyet