Anti-Aging

Akşam Yemeği Seçimi

Akşam yemeği seçimi genç sağlıklı kalmakta çok önemlidir. Çünkü Büyüme hormonu gençlik hormunudur ve uykuda salınır. Akşam yemeği sebebiyle ortaya çıkan insülin, büyüme hormonunun yararlı etkilerini azaltır.

Akşam yemeğinde karbonhidrat olmazsa insülin ortaya çıkmaz. Bu durumda  vücut yemekteki enerjiyi yağa çeviremez.

Oysa akşam yemeği karbonhidrat içerirse , insülin bunu biran önce kullanıp ortadan kaldırmak  ister. Çünkü vücudun uykuya hazır olacağı saatlere az kalmıştır. Biyolojik  saate göre vücudun  uyku saati 11’dir.Bu saatte uyku hormonu melatonin salınır ve arkasından büyüme hormonu seviyesi artar. İdeali bu saatten 5 saat önce yemek yeme işinin bitirilmesidir. Bu da akşam yemeğinin saat 18:00’de yenmesi anlamına gelir.

Pratikte 11:00’de uyumak veya akşam 18:00 yemek yemek çok mümkün olmaz. Ama en azından akşam yemeğinde karbonhidrat almayarak insüline iş çıkarmayabiliriz. Aksi  halde akşam yemeğindeki karbonhidrat enerjisini yok etmek isteyen insulin, onu uzak depolara gönderecek vakti olmadığına kanaat getirir ve yakına karın bölgesindeki organların etrafına depolar.

İnsülinin varlığı büyüme hormonunun da etkisini azalttığı için, hem kilo alır hem yaşlanırız.

Gün içerisindeki en doğru seçim akşam yemeğinde yapılmalıdır.

 

Yararlı bulduysanız lütfen paylaşın.

PinIt

Related Posts

Bir cevap yazın

Bize Ulaşın

Tüm hizmetlerimiz için bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Alkali Yaşam Kulübü Üyeliği

Alkali yaşamı sağlığının ön koşulu olarak benimseyen, bu konudaki güncel bilimsel gelişmelerden, düzenlenecek aktivitelerden haberdar olmak isteyenlerin buluştuğu kulüptür.

Twitter @drAlkaliDiyet

Faydalı bigiler için bizi Twitter da takip etmeyi unutmayınız. @drAlkaliDiyet