Alkali Diyet ve Beslenme

Ramazanda Alkali Beslenme

Artık biliyoruz ki çoğu hastalığın temelinde sağlıksız beslenme yatıyor. Hem yanlış besinleri seçiyoruz hem de gereğinden fazla yiyoruz. Tam bu noktada oruç tutmak manevi tatminin yanı sıra sağlığımız içinde çok yararlıdır. Oruç tutarak az yeyip tüm sindirim sistemimizi dinlendirebiliriz.

Sindirim sisteminin yüzölçümü derimizden dada çoktur. Sadece bağırsaklarımız 400 metrekaredir. Bunca alandaki hücreleri 1 ay dinlendirmek bizi detox eder.

Detox denince en önemli toksin temizleyici olan suya değinmek gerekir. Su olmadan toksinler atılamaz. Oruç boyunca az su içmenin zararını engellemek için akşamları bol miktarda alkali su içilmedir. Alkali su , suyun pHının 7den yukarı olması demektir. Bu değer ne kadar fazlaysa o kadar alkalidir. Ve su ne kadar alkaliyse o kadar toksin atar. Koyu idrar renginiz yeterince su içmediğinizi gösterir. Bunu engellemenin yolu gece boyu alkali su içmektir.

Akşam yemeği seçimlerinde ise çok hafif tercihler yapılmalıdır. Aksi halde tüm gün aç kaldığımız halde tek öğünle bile kilo alabiliriz. Bunu engellemek için akşamları, ekmek, pilav, makarna, tatlı, börek vs gibi unlu ve şekerli besinleri tüketmemek gerekir. Asitli, şekerli, kolalı içeceklerden, kızartmalardan ve fazla hayvansal proteinden uzak durulmalıdır.

Akşam öğününde sebze yemekleri, zeytinyağlılar, salata istenildiği kadar tüketilebilir. Protein olarak balık ve baklagiller iyi tercihtir.

Gece boyu zararlı atıştırmalıklar yerine söğüş sebze veya sebze suyu alkali olmak için şahane bir alternatiftir.

Sahurda ise yine hafif yemek gerekir. Sebze yemeği, meyve, kuruyemiş tüketmek uygundur.

Tagged , ,

Yararlı bulduysanız lütfen paylaşın.

PinIt

Related Posts

Bir cevap yazın

Bize Ulaşın

Tüm hizmetlerimiz için bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Alkali Yaşam Kulübü Üyeliği

Alkali yaşamı sağlığının ön koşulu olarak benimseyen, bu konudaki güncel bilimsel gelişmelerden, düzenlenecek aktivitelerden haberdar olmak isteyenlerin buluştuğu kulüptür.

Twitter @drAlkaliDiyet

Faydalı bigiler için bizi Twitter da takip etmeyi unutmayınız. @drAlkaliDiyet