Alkali Diyet ve Beslenme

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizindeki yağ, bitkisel yağ doymuş durumdadır. Ancak bu yağ, orta zincirli grubuna girer. Bu tür yağlar depolanmaz, kolayca enerjiye çevrilir.

Hayvansal gıdalardan gelen yağlar da doymuştur ama uzun zincirli yağlardır. Bunları enerjiye çevirmek, vücut için uzun bir süreçdir. Ayrıca bu doymuş yağlardan enerji elde ederken, tıpkı yağ depolarımızdaki kendi yağlarımızı yakarken olduğu gibi asit artıklar ortaya çıkar. Vücut bu yağları yakmak istemez, depolamak ister. Uzun zincirli yağların akibeti insüline bağlıdır. İnsülin fazla ise, uzun zincirli yağlar depolanırlar, insülin azsa yakılırlar.

Hindistan cevizi yağının kullanımı insülinden bağımsızdır. Hindistan cevizi yağı depolanmaz. Aksine metabolizmayı arttırır

Bitkisel kökenli kısa ve orta zincirli yağlar vücut için süper hızlı enerji kanaklarıdır. Özellikle egzersizde bu yağlar derhal enerjiye çevrilir, hemen yakılırlar. Bu yüzden hindistan cevizi ve hurma gibi kolay enerjiye çevrilen depolanmayan bitkisel yağlı  besinler sporcular arasında çok yaygındır.

Hindistan cevizinin suyu da çok sağlıklıdır.Vücudu alkali yapan minerallerle doludur. Vücut sıvısına çok yakın mineral değerleri vardır. Hindistan cevizinin sütünün pH, yağı, besin değerleri,  anne sütüne çok yakındır.

Son dönem araştırmalarda Hindistan cevizi yağının, Alzheimer hastalığına bağlı beyin hasarını yavaşlattığına dair sonuçlar alınmıştır.

Hindistan cevizi yağı cilt için de iyidir. 

Yararlı bulduysanız lütfen paylaşın.

PinIt

Related Posts

Bir cevap yazın

Bize Ulaşın

Tüm hizmetlerimiz için bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Alkali Yaşam Kulübü Üyeliği

Alkali yaşamı sağlığının ön koşulu olarak benimseyen, bu konudaki güncel bilimsel gelişmelerden, düzenlenecek aktivitelerden haberdar olmak isteyenlerin buluştuğu kulüptür.

Twitter @drAlkaliDiyet

Faydalı bigiler için bizi Twitter da takip etmeyi unutmayınız. @drAlkaliDiyet