Alkali Diyet ve Beslenme

Greyfurt Suyu Ilaçlarin Etkisini Nasil artiriyor?

[frame src=”http://aysegulcoruhlu.com/wp-content/uploads/Greyfurtun_faydalar_nelerdir.jpg” width=”460″ height=”” linkstyle=”3″]

Yeni yapilan arastirmalar greyfurt suyunun bazi ilaçlarin etkilerini artirdigi ve o nedenle ölümle sonuçlanabilecek zararli yan etkiler ortaya çikardigini gösterdi. Bu nedenle ilaç kullanan kisilerin greyfurt suyu içmemeleri önerilmektedir.

Greyfurt Suyu Ilaçlarin Etkisini Nasil artiriyor?

Ilaçlar bagirsaklarda ve karacigerde bulunan CYP450 enzimiyle parçalanarak vücudumuzdan atilmaktadirlar. Bu enzimin ince bagirsaklarda bulunan P-450 3A4 isimli bir türü greyfurt suyu içince yok olmakta ve bu nedenle de ilacin parçalanmasi geciktiginden kanda birikmekte ve sonuçta ilaç zehirlenmesine neden olabilmektedir. Greyfurt Suyundaki Hangi Maddeler Bu etkiyi Yapiyor? Greyfurt suyunda bulunan narinjin ve psoralen maddelerinin bagirsaklarda bulunan ve ilaçlari parçalayan P-450 3A4 isimli enzimin etkisini yok ettigi ortaya konmustur.

Greyfurt Suyu Içince Ilaç Üzerine Etkisi Ne kadar Sürüyor?

Yapilan çalismalar bir bardak greyfurt suyunun (yaklasik 250 ml) bu etkiyi göstermeye yettigini, ilaçla beraber greyfurt suyu içmenin veya greyfurt suyu içtikten 12 saat sonra bile ilaci almanin bu etkiyi ortadan kaldirmadigini göstermistir. Örnegin kolesterol düsürücü olarak kullanilan lovastatin isimli ilaç greyfurt suyu içildikten 12 saat sonra alinsa bile kandaki düzeyleri 2 kat daha fazla olmaktadir. Greyfurt suyunun bu etkisinin kalkmasi için en azindan 24 saat geçmesi gerektigi ileri sürülmüstür.

Tagged

Yararlı bulduysanız lütfen paylaşın.

PinIt

Related Posts

Bir cevap yazın

Bize Ulaşın

Tüm hizmetlerimiz için bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Alkali Yaşam Kulübü Üyeliği

Alkali yaşamı sağlığının ön koşulu olarak benimseyen, bu konudaki güncel bilimsel gelişmelerden, düzenlenecek aktivitelerden haberdar olmak isteyenlerin buluştuğu kulüptür.

Twitter @drAlkaliDiyet

Faydalı bigiler için bizi Twitter da takip etmeyi unutmayınız. @drAlkaliDiyet